Zinek a jeho účinky na vlasy, nehty a pokožku

Zinek pro vlasy, nechty a pokožku - jak jej efektivně přijímat, na akné, tablety, zinkorot

Obsah

Zinek patří mezi esenciální (nepostradatelné) stopové prvky a v lidském organismu se podílí na podpoře aktivity mnohých enzymů. Můžeme ho najít především v kůži, kostech a svalech. Pokud jde o vnitřní orgány, zinek se nachází například v očích, ledvinách, u mužů pak ve varlatech a v prostatě. I když byl vliv zinku objevený poměrně nedávno, jeho užitečnost a význam je v dnešní medicíně vysoce ceněný.

Zinek v potravinách a stravě

Zinek je přirozená látka vyskytující se v přírodě, a tedy i v potravinách. Mezi potraviny bohaté na zinek patří především mořské plody, jako jsou ústřice, humři a krabi. Pokud jde o potraviny vyskytující se ve vnitrozemských oblastech, najdeme zinek například v otrubách, pšeničných klíčcích, dýňových semínkách. Ze živočišných produktů jsou to vaječné žloutky a kuřecí a vepřové maso.

Proč je zinek užitečný

Zinek potřebují buňky lidského těla pro správné fungování. Je užitečný pro reprodukční a mozkovou činnost, má pozitivní vliv na posilnění imunity a v době výskytu respiračních onemocnění tak pomáhá zkrátit dobu nemoci a snížit potřebu předepisování antibiotik [1]. Zinek je pro naše tělo důležitý i z dermatologického hlediska a je základem pro zdravé vlasy, nehty a pleť.

Zinek a vlasy

Nejčastěji se lidem zinek spojuje s vlasy. Není to samozřejmě jeho jediný pozitivní efekt, ale ano, zinek má významný vliv na zdraví a kondici našich vlasů. Za jeden z důvodů alopecie (vypadávání vlasů) se považuje právě nedostatek zinku. Studie ukazují, že hladina zinku ve vlasech pacientů trpících vypadáváním vlasů je významně snížená v porovnání se zdravými jedinci a vlasy mají typicky nepravidelný tvar podmíněný abnormální keratinizací [2].

zinek rust vlasu účinky, diskuze, na zdravé vlasy, na akné, tablety, nehty, plet, zinkorot

Snížení hladiny zinku totiž může znamenat posun tohoto prvku z plazmy do jiného orgánu. Koncentrace zinku ve vlasech je spolehlivějším ukazatelem jeho množství v organismu. Normální hodnoty jsou v rozsahu 150-240 μg/g vlasů. Úroveň nižší jako 70 μg/g svědčí o jeho nedostatku. Množství zinku, které se dostává ke kořenu vlasu, ovlivňuje i rychlost růstu vlasů. Je tedy potřeba mít na paměti skutečnost, že samotný nedostatek zinku může ovlivnit růst vlasů [3].

Pokožka a nehty

Zinek sehrává důležitou úlohu i z hlediska zdraví a dobré kondice naší pokožky. Asi 6 % obsahu zinku v našem těle se nachází právě v kůži. Po kostech a svalech je tedy pokožka z hlediska přítomnosti zinku opravdu významná. Zinek tak hraje důležitou úlohu v integritě kůže, hojení ran. Můžeme říct, že zinek má na naši pokožku dva hlavní pozitivní účinky. Podílí se na vícero procesech jeho vývoje (morfogeneze), obrany (imunitní odpověď) i obnovy (hojení ran). Nedostatek zinku se potom projeví různými klinickými obrazy postižení kůže, které je možné zvrátit jeho doplněním. Kůže se neustále obnovuje a proces obnovy řídí jisté, na zinku závislé, proteiny. Fyziologická funkce zinku vystupuje do popředí zejména při hojení ran a kontrole zánětlivého procesu. Terapeutický efekt zinku se využívá nejen při léčbě patologických procesů, které jsou na zinku jednoznačně závislé – například problematické hojení ran, ale i při vícero jiných dermatózách – například i při akné. Nedostatek zinku se projevuje i suchostí kůže, zvýšeným vypadáváním vlasů – alopecií, zpomaleným hojením ran, ale i jinými symptomy jako jsou řídnutí obočí i řas, zpomalení růstu nehtů, lámavost nehtů, leukonychia, štěpení [4].

Nejlepší vitamíny na nehty - zinek, na zdravé vlasy, na akné, tablety, zinkorot

Jak efektivně přijímat zinek

Problémy s přísunem zinku do našeho organismu mohou nastat i při vyvážené stravě. Nedostatek zinku totiž může být zapříčiněný i jeho sníženým vstřebáváním, na kterém se může podepsat vícero faktorů: například konzumace alkoholu, průmyslné zpracování potravin, užívání některých léků, hormonální antikoncepce nebo i zvýšený příjem vlákniny v cereáliích a špenátu. I příliš mnoho tuků, cukrů (hlavně těch jednoduchých) nebo výrobků z bílé mouky se negativně podpisuje na vstřebávání zinku a zvyšuje jeho potřebu [5].

Zinek můžeme samozřejmě i efektivně a cíleně doplňovat. Stejně jako při příjmu zinku ze stravy, i zde je třeba dbát především na jeho efektivní vstřebatelnost – tedy na efektivní transfer (nosič), který pomůže našemu tělu využít z přijatého množství zinku co nejvíce. Vhodným nosičem je například kyselina orotová. Jde o biologickou látku, která je obsažená například v mléku a mlezivu. Díky tomu se z ní stává přirozený nosič nejen pro zinek, ale i pro mnohé jiné minerální látky, stopové prvky a kovy, protože efektivně zvyšuje jejich vstřebávání.

Zinkorot – zinek a kyselina orotová

Jednou z možností doplňkového přijímání zinku je i Zinkorot - volně prodejný lék s obsahem zinku od německé společnosti Worwag Pharma. Jeho výhodou je, že obsahuje kyselinu orotovou, která je ideálním nosičem biologického původu. Zinkorot najdete v každé dobré lékárně.

Zinkorot je lék na vnitřní užití s obsahem dihydrátu zinkumorotátu. Před užitím léku si pozorně přečtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

Literatura:

 
Zinek pro zdravé vlasy, nehty a pokožku

Přečtěte si také