Jak užívat zinek

Jak užívat zinek - Volně prodejné léky alebo doplňky stravy, tablety, kdy užívat, zinek doplněk stravy, zinkorot

Obsah

 

2 druhy pomocníků pro vaše zdraví

V lékárnách nacházíme čím dál tím víc volně prodejných léků. Lidé si je ale často pletou s doplňky stravy, které se sice na první pohled podobají lékům bez předpisů, ale při bližším přečtení obalu a složení zjistíte, že jsou ve skutečnosti velmi odlišné. Naučte se s námi rozpoznat rozdíly, abyste se v záplavě těchto výrobků vyznali.

Účel a použití

Doplňky stravy jsou, zjednodušeně řečeno, potraviny, které na rozdíl od ostatních potravin na běžnou spotřebu obsahují více prospěšných látek s výživovým nebo fyziologickým účinkem, jako jsou minerály, vitaminy a další potřebné živiny. Ty se však v doplňcích nachází ve velmi koncentrované podobě, a jak napovídá jejich název, jen doplňují běžnou stravu na úroveň, která příznivě ovlivní stav spotřebitele. Výrobci doplňků stravy mají od Evropské unie stanovenou řadu regulací – nesmí jim přisuzovat vlastnosti spojené s léčbou, vyléčením nemoci, dokonce ani prevencí. Léky na předpis jsou látky nebo kombinace látek s léčebnými či preventivními vlastnostmi. Do kategorie volně prodejných látek, tedy léků bez předpisu, patří léky, které můžou být užívány během nemoci, které si pacient může určit sám (jedná se o tzv. samodiagnózu) a riziko ohrožení zdraví při jejich nesprávném používání je nízké. Fakt, že k jejich koupi nepotřebujete recept neznamená, že tyto léky jsou méně účinné jako ty na předpis. Účinek mají prokázaný, jde jen o to, že mohou být díky své nízké toxicitě a nízkému riziku vážných nežádoucích účinků volně prodejné.

Schvalovací proces a způsob prodeje

Doplňky stravy dodávají organismu živiny, které není možné získat v dostatečné míře z potravin a mohou být doplněním řádné léčby, není možné jim však v žádném případě přisuzovat léčebné ani preventivní účinky – to je možné pouze u léků. Účinnost doplňků stravy proto není před uvedením na trh posuzovaná (ač jsou často předmětem reklamy), řeší se pouze zdravotní nezávadnost. Účinnost léků a kvalita léků bez předpisu je sledovaná výrobcem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv, což je reagulační orgán státu. Doplňky stravy seženete nejen v lékárnách, ale i v běžných obchodech s potravinami či drogériích, na jejich obale musí být vždy uvedené ‚doplněk‘ – díky tomu je snadno poznáte. Léky na předpis mohou být vydáváné jen v lékárních nebo u prodejců vyhrazených léčiv a musí být označené registračním číslem SÚKL.

léky na posílení imunity na předpis - zinek, zinkorot, tablety, kdy užívat, zinek doplněk stravy

Léčebné dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků

Klíčové je dávkování. Doplňky stravy neobsahují dostatečné množství účinné látky – což by mělo být hlavní kritérium při jejich výběru. Zinek je obsažený ve velkém množství volně prodejných doplňků stravy, které ale jen málokdy obsahují potřebnou léčebnou dávku při nedostatku zinku. Užívejte proto léky, které obsahují dostatečně vysoké, a tedy léčebné dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Rozlišování doplňků stravy a léků je krok číslo jedna – léky obsahují garantované, dostatečně vysoké, a tedy i léčebné dávky vitaminů, minerálů a stopových prvků, zatímco u doplňků stravy léčebná dávka účinných látek garantovaná není.

TIP: Nakupujte v lékárnách, kde vám ochotně a správně poradí a odpoví na vaše otázky. Lékárna není jen ‚obchod s léky‘, ale taktéž zdravotnické zařízení, které by mělo nabídnout profesionální pomoc.

Kdy brát zinek - suplementace zinku, tablety, kdy užívat, zinek doplněk stravy, zinkorot

 
Zinkorot - na podporu imunity a boj s respiračními onemoceními

Přečtěte si také