Kyselina orotová

Co je kyselina orotová

Kyselina orotová byla v minulosti pro svou biologickou aktivitu označována jako „vitamin B13“ spolu s další organickou kyselinou lipoovou. V současnosti není zařazena mezi vitaminy, protože je produktem střevní flóry. Mezi vitaminy řadíme jen ty biologicky aktivní látky, které si organismus neumí vyprodukovat sám. Kyselina orotová je přirozeně se vyskytující tělu vlastní biologická látka obsažená i v mléce a kolostru. Proto je přirozeným nosičem pro řadu minerálních látek, stopových prvků a kovů a zároveň zvyšuje jejich vstřebávání. Můžeme ji nalézt i v kořenové zelenině, ovčím mléce či syrovátce. V běžných případech zajistí dostatečný příjem pestrá strava, ale skupiny lidí trpící různými onemocněními (poruchou funkce jater, různými kardiovaskulárními chorobami…) by měly zvážit užívání zvýšené dávky.

kyselina orotová - dávkovaní, užívaní, co je kyselina orotová, účinky

Význam kyseliny orotové

Kyselina orotová je díky svému přirozenému původu považovaná za fyziologický nosič minerálů (vápník, draslík, sodík..) a kovů (železo, měď, mangan, zinek...) důležitých pro organismus. Kromě toho se kyselina orotová podílí na zlepšení tvorby a zvyšování zásob energie v buňkách organismu a zároveň se účastní přepisu genetické informace, potřebném při obnově buněčných funkcí. Její příznivé účinky pomáhají při poruchách jater, zpomalují stárnutí, povzbuzují paměť, uvolňují napětí a úzkost.

zinek a kyselina orotová, co je kyselina orotová, účinky

Přirozený původ kyseliny orotové

Kyselina orotová je přirozeně se vyskytující biologická látka, tělu vlastní, obsažená i v mléku a mlezivu. Proto je přirozeným nosičem pro stopové prvky, minerální látky a kovy.

Přečtěte si také