Posilněte svůj imunitní systém
Obsah
- Jak posílit imunitu a podpořit imunitní systém
- Vitamíny na imunitu
- Měli byste zvážit výživové doplňky
- Zinek a imunita
- Zinek na posílení imunity. Účinek zinku na imunitní buňky
Imunitní systém neboli imunita má hlavní dozor nad vším, co se děje v našem těle. Je strážcem našeho zdraví, jako by byla lékařem uvnitř našeho těla. Imunitní systém je souhrnný mechanismus, kterého jedinečné schopnosti chrání tělo před nebezpečnými původci chorob, ale také zabezpečuje pohotovou ochranu a kontrolu našeho zdraví. Dohlíží na všechny procesy, které probíhají v těle a okamžitě zasahuje, pokud se v těle děje něco nesprávného, nezdravého, degenerovaného. Eliminuje vše, co je tělu cizí, nemocné a odumřelé. Imunitní systém se skládá z různých typů bílých krvinek, které putují krevním oběhem a lymfatickým systémem a hlídkují v celém těle.
S poklesem teplot se zvyšuje riziko, že dostanete rýmu nebo chřipku. U nás je vzestup respiračních onemocnění a chřipky zaznamenávaný zejména v únoru a v říjnu. Oslabená imunita v tomto období je živnou půdou pro následné možné onemocnění. Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak nepříjemnému zhoršení zdravotního stavu předejít, je prevence a posilnění imunity. Návodem, jak chránit své zdraví je správně si vybrat, co jíte. Strava je jedním z nejsilnějších způsobů podpory imunitního systému. Zdravá strava neposkytuje jen krátkodobé výhody – má i trvalý vliv na vaše zdraví. Vyvážená strava bohatá na živiny může povzbudit váš imunitní systém a pomoct vašemu tělu bojovat s nemocí a udrží vás zdravé.
Jak posílit imunitu a podpořit imunitní systém
Váš imunitní systém chrání vaše tělo před poškozením tím, že poráží viry, bakterie a parazity. Také rozpozná, kdy buňky onemocní a udělá to nejlepší, co dokáže, aby odrazil potenciální útoky nemocných buněk. Oslabený imunitní systém nedokáže pracovat tak dobře jako plně funkční imunitní systém, a proto je potřeba dělat, co můžete, abyste ho udrželi zdravým. Konzumace zdravých potravin, které jsou plné živin podporujících imunitní systém, je jeden důležitý krok, který můžete udělat.
Vitamíny na imunitu
Zde je šest živinových hnacích motorů, které byste měli zařadit do každodenní stravy pro posilnění imunity:
- Vitamin A pomáha regulovať a podporuje zdravý vývoj imunitných buniek. Pečeň, sladké zemiaky (so šupkou) a mrkva sú skvelými zdrojmi vitamínu A.
- Vitaminy B se nachází ve zdravé stravě, jako jsou například celozrnné produkty, dýně, sladká paprika, brokolice, kapusta, brambory, tuňák, česnek, krůta a losos. Vitaminy B jsou nezbytné pro výrobu energie, stejně jako kvůli odolnosti vůči stresu, což je rozhodující pro zdravé fungování imunitního systému.
- Vitamin C ovlivňuje různé imunitní funkce podpořením funkce a aktivity bílých krvinek a zvýšením hladiny interferonů, reakcí protilátek, hladiny protilátek a vylučování hormonů tvořených brzlíke, které jsou důležité pro zdravý imunitní systém. Každé ovoce, jako jsou např. pomeranče a grapefruit, červená paprika, zelená paprika či růžičková kapusta patří mezi nejlepší zdroje vitaminu C.
- Vitamin D se váže na buněčné receptory po celém těle, což způsobuje změny buněčných funkcí. Ve studii, která byla publikovaná v časopisu Frontiers in Immunology v roce 2013, bylo prokázané, že receptor vitaminu D v kombinaci s hormonálně aktivním vitaminem D slouží regulaci více než 900 genů, které ovlivňují mnoho fyziologických funkcí. Vitamin D pomáhá také tělu absorbovat vápník. Vitamin D pomáhá také tělu absorbovat vápník. Tělo si dokáže vyrobit vitamin D ze slunečního záření a také z některých potravin, kde se vitamin D přirozeně vyskytuje. Losos, tuňák, rybí tuk nebo vaječné žloutky patří k jeho nejlepším zdrojům.
- Vitamin E je antioxidant. Jeho důležitou rolí je ochrana brzlíku, která má u děti důležitou funkci zejména při vývinu imunitního systému. Brzlík produkuje T-lymfocyty bojující s nemocí, a chrání cirkulující bílé krvinky před poškozením. Vitamin E je užitečný zejména tehdy, když imunitní systém odolává útoku během oxidačního stresu a chronického virového onemocnění. Dobrými zdroji jsou ořechy a semena, a oleje z nich vyráběné, jako jsou například slunečnicová semínka, mandle, arašídy a lískové oříšky.
- Zinek je minerál, který se nachází v potravinách, jako jsou např. ústřice, drůbež, červené maso, luštěniny, celozrnné produkty a ořechy. Je nezbytný pro správné fungování imunitního systému. Ve skutečnosti pomáhá rozvíjet a udržovat imunitní systém.
Měli byste zvážit výživové doplňky.
Ačkoli výživové doplňky nejsou alternativou zdravé stravy, mohou být nápomocné, pokud se užívají na to, nač jsou určené – jako doplněk zdravé stravy. Pokud ve stravě nedokážeme přijmout dostatek látek podporujících imunitu, doplňky jsou vhodnou volbou. Pro osoby s oslabeným imunitním systémem nebo těch, kteří nemohou sníst dostatek potravy, kterou potřebují na absorbování dostatečného množství živin, mohou být doplňky výživy obzvlášť užitečné.
Doplňky mohou také stát za zvážení v určitých obdobích roku, například před chřipkovým obdobím. Doporučuje se vybrat si kvalitní multivitaminové doplňky, vitaminy skupiny B, omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdraví, ale nejsou produkované v těle, takže se musí přijímat ze stravy a z doplňků stravy.
Doporučuje se zvážit užívaná doplňků s garantovanou koncentrací účinné látky ve formě léku.
Zinek a imunita
Zinek má velkou zásluhu na zvýšení obranyschopnosti těla, jeho užívání a dostatečný příjem je výraznou podporou imunity vašeho organismu. Je součástí takřka stovky enzymů a také hormonů, bez který se nevyvíjejí a nedozrávají T-lymfocyty, bílé krvinky, tvořící základ imunitního systému, které jsou zodpovědné za ochranu organismu proti choroboplodným zárodkům a vlastním buňkám, už napadených nemocí. T-lymfocyty ničí škodlivé bakterie a viry v organismu. Zinek ovlivňuje vícero aspektů imunitního systému. Je rozhodující pro normální vývoj a funkci buněk zprostředkujících vnitřní imunitu.
Zinek na posílení imunity. Účinek zinku na imunitní buňky
Nedostatek zinku negativně ovlivňuje také makrofágy, fagocytózu a produkci cytokinu, signálního proteinu, který pomáhá dělení buněk účastnících se v boji proti patogenům. Nedostatek zinku nepříznivě ovlivňuje růst a funkci T-lymfocytů a B-lymfocytů. Schopnost zinku působit jako antioxidant a stabilizovat membrány naznačuje, že sehrává roli v prevenci poškození buněk vlivem volných radikálů během zánětlivých procesů. Zinek je nenahraditelným stopovým prvkem v procesu prevenci a budování imunity. Mezi imunologické projevy nedostatku zinku v organismu patří často opakované infekce, afty, průjem a jiné. Podle několika zdrojů zinek citelně pomáhá zkrátit už probíhající nachlazení, chřipkové onemocnění a urychluje proces uzdravení.